Zatím žádné názory
Recept: Americký dýňový koláč
Dýňový koláč se obvykle připravuje v období, kdy je dýně na vrcholu sezóny. Tedy na podzim a na začátku zimy. Dýně je symbolem doby sklizně, navíc dlouho vydrží. Přinášíme vám recept na vláčný dýňový koláč.
Dýňový koláč se obvykle připravuje v období, kdy je dýně na vrcholu sezóny. Tedy na podzim a na začátku zimy. Dýně je symbolem doby sklizně, navíc dlouho vydrží. Přinášíme vám recept na vláčný dýňový koláč.
Jako mnoho chutných receptů, i dýňový koláč má svou historii. Směs koření, podobnou té dnešní, popisuje ve své knize Americká kuchařka Amelie Simmons. Její první známá americká kuchařka vyšla v roce 1796. Ve Spojených státech a v Kanadě je dýňový koláč obvykle součástí hostiny na díkůvzdání.
Recept na klasický americký dýňový koláč
Americký dýňový koláč je velmi specifický svou chutí a vláčnou strukturou. Díky typické směsi koření úžasně voní.
Ingredience na korpus:
- 210 g hladké mouky
- 1 špetky soli
- 140 g másla nakrájeného na kostičky
- 1 čajová lžička cukr krystal
- 75 ml ledově vychlazené vody
Postup na přípravu korpusu
Ve středně velké misce smícháme mouku a sůl. Nakrájíme máslo na malé kousky a rozdrobíme ho s moukou, dokud nevytvoříme hrudky o velikosti malého hrášku. Přidáme cukr a dobře promícháme. Postupně nalijeme ledově vychlazenou vodu a mícháme vidličkou. Poté těsto na korpus propracujeme ručně a vytvarujeme do koule. Nakonec ho stlačíme do silné placky, kterou zabalíme do potravinářské fólie a uložíme do chladničky na 30 minut.
Předehřejeme troubu na 220 °C. Formu na koláč o průměru 23 cm lehce vymažeme máslem. Forma by měla být vysoká alespoň 5 cm. Těsto na korpus vyválíme do kruhu o průměru 33 cm a přeneseme jej do připravené formy. Podle potřeby ořízneme okraje.
Korpus vyložíte pečícím papírem a naplníme ho sušenými fazolemi. Pečeme, dokud okraje nezačnou hnědnout, asi 10 minut. Odstraníme pečící papír s fazolemi a pečeme dalších 5 minut. Poté korpus vyjmeme z trouby a odložíme stranou.
Ingredience pro náplň:
- 425 g uvařeného dýňového pyré
- 3 vejce
- 250 g tmavého třtinového cukru
- 15 g kukuřičného škrobu
- 1/4 čajové lžičky soli
- 1 a 1/2 čajové lžičky mleté skořice
- 1/2 čajové lžičky mletého zázvoru
- 1/4 čajové lžičky mletého muškátového oříšku
- 1/8 čajové lžičky mletého hřebíčku
- 240 ml šlehačky
- 60 ml plnotučného mléka
Postup pro dýňovou náplň
Troubu předehřejeme na 190 °C. Ve středně velké misce rozšleháme dýňové pyré, vejce a hnědý cukr. Přidáme kukuřičný škrob, sůl, koření, šlehačku a mléko. Intenzivně šleháme, dokud se vše nespojí. Náplň bude poměrně hustá.
Náplň nalijeme na korpus a pečeme 35 až 40 minut. Prvních 20 minut pečeme zakryté hliníkovou fólií, aby se okraje nespálily. Po upečení necháme 3 hodiny vychladit a podáváme se šlehačkou.
Dýně a koření
Existuje spousta receptů na dýňový koláč. Každý si najde ten svůj. V dnešní době se často doporučuje tento poměr koření: 18 dílů mleté skořice, 4 díly mletého muškátového oříšku, 4 díly mletého zázvoru, 3 díly mletého hřebíčku a 3 díly mletého nového koření. V některých receptech se uvádí i mletý kardamom.
Jakou dýni vybrat? Z dostupných druhů na trhu se doporučuje dýně hokkaido, máslová dýně a dýně obecná. Máslová dýně má sladkou ořechovou chuť. Proto se já také říká muškátová dýně. Vzhledem k tomu, že dýně obecná může mít až několik desítek kilo, pro jeden rodinný koláč určitě postačí menší druh dýně hokaido.
Dejte nám svůj email a mi vám dáme vědět...